VB Nedir? Neden VB?

X-Paylaşım Facebook Hayran Sayfası
-
Etiketler: nedir, neden vb nedir
31 Ocak 2006/12:31 #1

VB Nedir? Neden VB?

Visual Basic Nedir

Microsoft vb microsoftun gelistirdiği bir yazılım derleyicisidir.Programlamayla biraz olsun ilgilenenlerin hemen hemen hepsi Qbasic hakkinda birşeyler öğrenmiştir.İşte sizin de gözlemleyebileceğiniz gibi,dil gene aynı dil sadece bir iki ekleme var(tabi ole,ado,activex,dll ve daha sayamıyacağim kadar ileri uygulamalar icin kullandiğimiz komutlari saymazsak)ama programın derlendigi alan tamamen görsel,herşeyi mousenizle yapiyorsunuz.Yani programınıza 1 buton koymak,buton simgesi işaretliyken mousenizle çizmeniz kadar kolaydır.Kısaca özetlersek Visual Basic adından da anlaşılacağı gibi Qbasici temel almış ancak ondan çok daha gelişmiş(benzer) dile sahip ileri uygulamalı bir dildir.
Neden Visual Basic

Yukarıda vb'nin ne olduğunu tanımınladıktan sonra bu yazıda neden vb'yi tercih edelim sorusuna yanıt arıyacağız.Vb bir Microsoft ürünüdür.Bu yüzden burada yazacağınız programların databaseleri windowsla tamamen uyumlu olacaktir çünkü aynı firma tarafından destekleniyor,bunun gibi birçok Microsoft ürününü vb ile etkinleştirme imkanımız var örnegin accessde yaptiğiniz basit öğrenci kayıt programını VB'den açıp onu VB'de daha görsel daha gelişmiş hale getirebilirsiniz.Atlanmaması gereken bir ayrıntı da şu: Vb'de program derlemek birçok dile göre daha kolaydır.Çünkü VB'de görsellik ön plandadır ve dil olarak da kolaydır,demek istediğim; komut ezberlemek için çok uğraşmıyorsunuz,biraz ingilizce biliyorsanız işiniz çok kolay; komutlar genelde ingilizce ya da ingilizce kısaltmaları.Şu var ki bazıları bunu abartır ve der ki: "Bilgisayarı yeni açanlar bile vb'de program yazabilir,vb çocuk işidir.." Evet vb'nin kolay olduğunu ben de söylüyorum ama programlama mantığı hep aynıdır,ekran başında kafa çatlatırsınız.Ben de herzaman diyorum, gene en kolayı VB dir ama iş çok sonraki derslerimde anlatacağım dll,actixex.. gibi uygulamalara geldiğinde herkes biraz zorlanır.Dünya üzerinde 3,5 milyonun üzerinde insan VB kullanmakta,ayrica birçok yazılım şirketi de vb bilen yazılımcılar aramakta.Özetliyecek olursak programlamaya yeni başlamışsanız ve gelişmek istiyorsanız şiddetle VB tavsiye ederim,VB yi iyice kaptiktan sonra size delphi veya Microsoft c++ tavsiye ederim...
31 Ocak 2006/12:33 #2
Visual Basic Microsoft’un Visual Studio 6.0 program paketini içinde gelir ve buradan kurulur. İlk önce Visual Studio 6.0 Cd ‘sini CD-Rom ‘a takalım. CD’yi taktıktan sonra kurulum programı otomatik olarak başlayacaktır. Karşımıza ilk önce bir hoş geldin penceresi çikacaktır.
VB Nedir? Neden VB?
Next’i tıklayarak bir sonraki aşamaya geçelim. Burada bize her Microsoft ürününde olduğu gibi bir anlaşma metni sunulacak bunu ‘I accept the agreement’ seçeneğini işaretleyerek Next düğmesine basarak ilerliyoruz.
VB Nedir? Neden VB?
Daha sonra bizden kurulumun devam etmesi için gerekli olan kurulum şifresini istiyor.
VB Nedir? Neden VB?
Gerekli kısımları doldurup Next ‘ e tıklayalım. Karşımıza kurulum tipini seçmemizi isteyen bir ekran çıkar .Burada bize uygun olan kurulum tipini seçtikten sonra Next ‘e tıklayalım.
VB Nedir? Neden VB?
Sonraki ekranda bize programın yükleneceği yolu belirtmemizi istiyor. Uygun olan bir yol belirtip Next’i tıklayalım.
VB Nedir? Neden VB?
Nihayet kuruluma başlayabildik. Karşımıza çıkan ekrandan Continue düğmesini tiklayarak ilerliyoruz..
VB Nedir? Neden VB?
Ardından bize Microdofttan destek alabilmemiz için gerekli olan bir numara (Product ID) verecek bunu bir tarafa kaydedebilirsiniz. Tamam düğmesine basıp ilerleyelim. Daha sonra gelecek ekranda ise bize yüklenecek bileşenleri seçmemizi sağlayacak bir ekran gelecek .Custom düğmesini tıklayarak seçimimizi yapalım.
VB Nedir? Neden VB?
Karşımıza çıkacak ekrandan gerekli bileşenleri seçelim.Bu ekranda Microsft ‘un diğer yazılım geliştirme araçlarını da görebilirsiniz..
VB Nedir? Neden VB?
Tabii ki biz şu anda Visual Basic ile ilgilendiğimiz için sadece Visual Basic ile alakalı olan şeyleri seçeceğiz.
VB Nedir? Neden VB?
Continue düğmesini tıklayara kuruluma devam edelim. Kurulum programı gerekli alan için sabit diskimizi tarayacak ve gerekli alan varsa kurulum başlayacaktır.
VB Nedir? Neden VB?
Bu aşama da bittikten sonra program bizden Windows’u restart etmemizi isteyecek. Programın bir sonraki açılışında düzgün çalışması için Windows’u yeniden başlatalım.
İşte hepsi bu. Şimdi ilk programımızı yazmaya başlayabiliriz. Windows’u yeniden başlattıktan sonra karşımıza MSDN(Microsoft Developer Network Library)’ i yüklemek isteyip istemediğimizi soracak.
VB Nedir? Neden VB?
Eğer elinizde MSDN CD’leri varsa ‘Install MSDN’ seçeneğini işaretleyerek yükleyebilirsiniz. Eğer bu CD’ler elinizde mevcut değilse Exit deyip MSDN kurulumundan çıkabirsiniz. Sıra geldi Visual Basic’i çalıştırmaya.
Start>Programs>Microsoft Visual Studio 6.0>Microsoft Visual Basic 6.0 yolunu izleyerek Visual Basic’i başlatabiliriz.
VB Nedir? Neden VB?
Program başlar başlamaz ‘New Project’ başlıklı bir pencere karşımıza çıkar.
VB Nedir? Neden VB?
Burada yeri gelmişken hatırlatalım. Visual Basic’te programlar Proje olarak saklanırlar ve her program için bir proje adı vermemiz gerekir. Varsayılan proje adı ‘Project 1’dir.Karşımıza çıkan bu ekrandan bize uygun olan proje türünü seçebiliriz. Biz şimdilik standart exe türü projeyi seçeceğiz. Daha sonra yeri geldiğinden diğer proje türlerini de inceleyip hepsinden birer proje yapmaya çalışacağız.
Bu pencerede üç tane sekme mevcut. New, Existing ve Recent. Bir projeye ilk defa başlayacaksak New sekmesi bize uygun bir proje türünü seçerek devam edebiliriz. Eğer mevcut bir projeyi açmak istiyorsak Existing sekmesini tıklayarak mevcut projenin bulunduğu yeri belirtip projeyi açabiliriz. En son sekme olan Recent ise en son üzerinde çalışılan proje en üstte olacak şekilde son çalıştırılan projelerin bir listesini tutar. ‘Standart exe ‘ seçili iken ‘Open ‘ düğmesine basarak yeni bir proje açalım. Yeni açılan bir projede bir tane form bulunur.
Yeri gelmişken bunu da açıklayalım; Visual Basic’teki projeler en az bir tane form içermelidir. Formlar bizim yazdığımız programların kullanıcıya gözüken tarafını oluştururlar. Yani Textbox ,Command Button gibi elemanların yerleştirildiği yerdir formlar. Yeni aaılan ilk projedeki ilk formun adı Form1 olur. Daha sonra kendimiz bu formlara kolayca hatırlayabileceğimiz isimler verebiliriz. Ama isim verirken dikkat etmemiz gereken bazı kurallar var. Mesela bir proje içinde aynı isme sahip iki form olamaz. Ayrıca okunabilirliği artırması hasebiyle formları isimlendirirken form ön ekini getirmek hem iyi bir alışkanlıktır hem de okunabilirliği arttırır. Böylece başka biri tarafından okunabilirlik kurallarına uyularak yazılmış bir kod elinize geçtiğinde kodun hangi elemana ait olduğunu çok kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. Yeri geldiğinde bizde programlarımızda bu kurallara azami şekilde uymaya gayret edeceğiz.
Visual Basic editörünün menülerini ve ne işe yaradıklarını geçen sayımızda anlatmıştık. Bu editörün sol tarafında projemizde kullanacağımız kontrollerin bulunduğu bir toolbox mevcut.sağ tarafında ise üç ayrı pencere mevcut. Bunların en üste olan project penceresi projemizde buluna formlar modüller gibi nesnelere ulaşmamızı sağlar. Bu pencerenin altındaki pencere ise aktif kompanentin özelliklerinin bulunduğu ve bu özellikler üzerinde gerekli değişikliklerin yapılabildiği bir pencere olan Properties penceresi. Bu pencerenin altında se formumuzun çalıştığında ekranın neresinde yer alacığı gösteren bir pencere olan ‘Form Layout’ penceresi var.
Şimdi ilk kodumuzu yazmak için formun üzerine iki kez tıklıyoruz. Karşımıza program kodlarınızyazabileceğimiz bir ortam geliyor.
VB Nedir? Neden VB?
Burada formun üzerine çift tıkladığımız için forma ait bir yordam olan Form_load yordamı karşımıza çıktı. Bu arada yine yeri gelmişken yordam ‘ın ne anlama geldiğini anlatalım. Daha önce Visual Basic de değişik kontrollerin bulunduğundan bahsetmiştik ve Visual Basic’in olay temelli bir programlama aracı olduğunu söylemiştik. Yani yazacağımız bir kod yazıldığı olay yordamı meydana geldiğinde çalışacaktır. Mesela bir formun üzerine mous ‘la tıklandığında ne yapmak istiyorsak bu kodu formun ilgili olayının yordamına yazmalıyız.(Bu örnek için formun click olayı.)Hazır bu örneği vermişken bunu yazmaya başlayalım. Formu çift tıkladığımızda karşımıza çıkan kod penceresinde iki tane combobox (aşağı açılan seçim kutusu , bu kontrolü de ilerde ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.) göreceksiniz. Sol taraftaki combobox ‘da o anki aktif formda mevcut bulunan nesnelerin, ismini sağ tarafta ise seçilen bu nesneye uygulanabilecek olayları görebiliriz. Şimdi formun üzerine tek tıklama durumunda bize bir mesaj veren bir program yazalım. Formun kod yazma penceresinde sağ tarafta listelenen olaylardan Click olayını seçelim.
VB Nedir? Neden VB?
Ardından bize mesaj verecek fonksiyonu bu yordamın içine yazalım. Bu kodu yazarken Visual Basic ‘in çok güzel bir özelliğiyle daha tanışmış olacaksınız. Ekrana mesaj yazmamızı sağlayan Msgbox fonksiyonunu yazdıktan sonra bu fonksiyona hangi parametrelerin girilmesi gerektiğini Visual Basic anlayarak bize gösteriyor. Böylece bizim kodu yanlış yazmamızı önlüyor.
VB Nedir? Neden VB?
Neyse kaldığımız yerden devam edelim. Aşağıdaki kodu formun Click yordamina yazılım;
Private Sub Form_Click() MsgBox "Tebrikler... Ilk Programınız Basariyla Çalisiyor ", vbOKOnly, "<<<<>>>>" End SubBu kodu yazdıktan sonra ya klavyedeki F5 tuşuna yada Visual Basic editöründeki Run menüsünden Start komutunu vererek ilk projemizi çalıştıralım. Her şey yolunda gidiyorsa karşımıza şöyle bir şekil çıkmalı.
VB Nedir? Neden VB?
Tebrikler ilk programımızı böylece yazmış olduk. Sıra geldi çalışan bir programı sonlandırmaya .Bunun için de yine Run menüsünden End komutunu vererek yada toolbar ‘daki end düğmesine tıklayarak sonlandırabiliriz.
Bir sonraki sayıda projelerimizin olmazsa olmazı olan formların bütün özelliklerini inceleyerek bu özellikleri örnekler üzerinde deneyeceğiz. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle..
31 Ocak 2006/12:34 #3
Visual Basic'e giriş
Visual Basic hakkında internetde sayısız doküman bulabilirsiniz. Hatta birazda ingilizceniz varsa bu kaynakların sayısının çok daha fazla artacağından emin olabilirsiniz. Ama bizim buradaki amacımız hiç Visual Basic bilgisi olmayan birinin dahi çok rahat bir şekilde anlayabileceği , tamamen bir kurs mantığıyla işlenecek ve aylık takip edilen bir ders olarak algılanacak bir yapıyı oluşturmak. Bu yüzden burada bulacağınız dökümanlar tamamen bir ders planına uyularak anlatılacak .Yani internetteki diğer kaynaklardan farklı olarak bir plan doğrultusunda her ay bir konu işlenecek ve bu konuyla alakalı örnekler anlatımlı olarak verilecektir. Ben yerinizde olsaydım bu derginin çıkacağı günü sabırsızlıkla beklerdim yani her ayın 25’i.Neyse birazda Visual Basic’ den ve bu programla neler yapabileceğimizden bahsedelim.
Herşeyden önce Visual Basic bir programlama dilidir. Yani bu programı kullanarak iki sayıyı toplayan veya çarpan bir programda yazabilirsiniz, çok büyük bir database kullanan kurumlar arası ve internet üzerinden çalışan bir programda yazabilirsiniz. Tabii ki bunu belirleyen en büyük unsur sizin bilgi ve becerileriniz. Kendi IRC programınızdan tutunda kendi Web Browser’ınıza kadar, MS Access veritabanını kullanan bir programdan tutunda çok karmaşık ilişkilerle düzenlenmiş bir Oracle veritabanını kullanan bir programda yazabilirsiniz. Ayrıca Visual Basic diğer Microsoft ürünleriyle son derece uyumludur.Bu da bize çok büyük bir avantaj sağlar. Böylece siz bir Exchange formunu da Visual Basic kullanarak oluşturabilirsiniz veya bir MS SQL Server’daki datalarada yapmış olduğunuz programla ulaşıp,bu datalar üzerinde değişiklik yapabilir,yeni datalar girebilir ,girilen dataları silebilirsiniz.
Visual Basic nesneye dayalı (Object-Oriented) bir programlama dilidir. Yani program içinde kullanılan nesneler önceden hazırlanmış bir şekilde programı yazan kullanıcının hizmetine sunulur. Bu nesnelerin en basit örneği command button dediğimiz nesnedir.(Hani Windows’ da bir dosyayı silmek istediğimizde bize sorduğu sorunun altındaki evet ve hayır buttonları var ya işte onlar. ;-). Biz Visual Basic kullanarak kendimize özel nesneler de yapabiliriz. Bu bizim işimize ne zaman yarar? Diyelim ki Visual Basic’ in bize sunmuş olduğu standart nesneler bizim işimizi tam olarak görmüyor. O zaman bizde oturur kendi nesnemizi kendimiz yazarız. Ayrıca işleri sadece bu nesneleri yazmak olan firmalarda mevcut. Bunların tasarlamış olduğu nesneleri de kendi programımızda kullanabiliriz. Bu firmalar yazmış oldukları nesneleri ya belirli bir ücret karşılığında satmakta yada freeware veya shareware olarak internet üzerinden dağıtmaktadırlar. Mesela Download.com adresinde ki ActiveX ‘ler bu türden nesnelerin download edilebildiği bir adres.Ayrıca internetteki arama motorlarında Activex yada ocx yazarak bu tür nesnelere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Visual Basic, olay temelli bir programlama aracıdır. Peki olay temelli (event-driven) ne anlama geliyor? Programınız kullanıcının yapmış olduğu işlemlere göre yanıt veriyor. Mesela bir formun üzerindeki bir button’ a tıklanması bir olaydır ve siz bu olaya ait ve sadece bu olayın meydana gelmesi sırasında çalışacak bir kod yazarsınız ve bu kod sadece o olay meydana geldiğinde çalışır. Genelde bir nesneye ait birden fazla olay tanımlanmıştır. Bu olayları her bir nesneyi incelerken ayrı ayrı anlatmaya çalışacağız.
Şimdi de sıra Visual Basic’in kurulumuna geldi.Biz kodlarımızı Visual Basic ‘in son versiyonu olan Visual Basic 6.0 kullanarak yazacağız. Ama yazacağımız kodlarımızı 5.0 , hatta 4.0 da bile çalışacak şekilde yazacağız. Malum herkeste son versiyon olmayabilir. Visual Basic 6.0 ‘ın kurulacağı bir makinada olması gereken minimun konfigürasyona gelince;
İşletim sistemi: Win 95, Win 98, Win NT 4.0, Win 2000
İşlemci: 80486 veya daha üstü bir microişlemci
Harddisk Alanı: Minimun 50 MB
Ekran kartı: VGA yada daha yüksek çözünürlüğü destekleyen bir ekran kartı
RAM:16 MB RAM
Tabii ki yukarıdaki konfigürasyon Visual Basic ‘in kurulması için gerekli minimum konfigürasyon.(Bir programcı olmaya karar verdiyseniz konfigürasyonunuzu mümkün olduğunca yüksek tutmanız sizin açınızdan iyi olacaktır. Mesela bir PII bilgisayar ve 64 RAM )
Birazda Visual Basic’teki proje ve formlardan bahsedelim. Yeni bir Visual Basic programına bir proje olarak başlanır. Varsayılan proje türü standart EXE’ dir. Eğer exe haricinde bir proje üzerinde çalışmak istersek mesela yukarıda bahsettiğimiz bir ocx projesi üzerinde çalışmak istiyorsak bunu yeni proje sayfasından seçebiliriz.Proje penceresiyle birlikte bir form ekrana gelir. Projenin başlangıç adı Project1, formun başlangıç adı ise Form1’dir. Her Visual Basic uygulamasında en az bir form bulunur. Form üzerine denetimler ve grafikler eklenerek uygulama geliştirilir. Her bir form aynı zamanda form tasarımının yapıldığı bir alandır. Formlar uygulamanın kullanıcı arabirimini oluşturur.Yani kullanıcını birebir muhatap olduğu kısım bu formlardır.Visual Basic kontrollerinden istenilen kontroller form üzerine fare ile yerleştirilerek uygulamanın arabirimi oluşturulur. Bu arabirim üzerinde metin kutuları (textbox), komut düğmeleri(command buttons) gibi veri işlem elemanları yer alır. Ardından istenilen olaylara göre kodlar yazılarak programın yazılması sağlanır.
Visual Basic’in araç kutusuna gelince, aşağıda bu araç kutusunda bulunan standart kontrolleri ve ne işe yaradıklarını bulabilirsiniz;
PictureBox Resim kutusuBitmap, Icon, GIF resimlerin gösterilmesini sağlar.LabelEtiketSadece bilgi vermek yada görüntü olarak form üzerinde durur. Genellikle metin kutularının adlarını göstermek için kullanılır.TextBoxMetin KutusuVeri girişi için kullanılan bir kontroldür. Hemen hemen bütün programlarda kullanıcılardan veri girişi, değiştirme yapması gereken alanlar gerekir. İşte metin kutusu bu amaçla kullanılır.

Frame Çerçeve. Kontrolleri gruplamak için kullanılır.Command ButtonKomut düğmesi. Bir işlemin başlatılmasını sağlar. Genellikle fare üzerine tıklanarak kullanılır.CheckBox İşaret Kutusu. Bir seçim yapmayı sağlar.OptionBox Seçenek Kutusu. Seçim yapmayı sağlar.ComboBoxAçılan Kutu.xListBox ListBox Liste. Birçok elemanı liste biçiminde göstermek için kullanılır HscrollBarYatay kaydırma çubuğu. Yatay olarak kullanılan kaydırma çubuğuVscrollBar Dikey kaydırma çubuğu. Dikey olarak kullanılan kaydırma çubuğuTimerZaman saati. Zamanın takip edilmesini sağlar.DriveListBoxSürücü listesi. Sistemdeki sürücüleri listeler.DirListBoxDizin listesi. Sistemdeki dizinleri (klasörleri) listeler.FileListBoxDosya listesi. Bir dizin içindeki dosyaları listeler.ShapeŞekil. Şekil çizmeyi sağlar.LineÇizgi. Çizgi çizmek için kullanılır.ImageResim gösterme. Sadece resimleri göstermek için kullanılır.DataData. Verileri göstermek için kullanılır.OLE OLE
File Menüsü
New Project Yeni bir projeye başlamayı sağlar. Open ProjectDaha önce kaydedilmiş bir projeyi açar.Add ProjectMevcut projeye yeni projeler ekler.Remove Project Projeyi ve elemanlarını ortadan kaldırır.Save Project GroupProjeleri grup kayıt eder.Save Project Group As Projelere yeni ad vererek kaydeder.Save Form1Aktif durumdaki formu kaydeder.Save Form1 AsAktif durumdaki formu değişik adla kaydeder.Save SelectionSeçili kaydet.Save Chance ScriptTransact-SQL deyimlerinin kayıt edilmesini sağlar.PrintForm görüntülerinin veya kod sayfalarının yazdırılmasını sağlar.Print SetupYazıcı ayarları.Make Project1.exeProjenin EXE dosyası haline getirilmesini sağlar.Make Project Group Projeleri bir grup olarak birleştirir.ExitVisual Basic’ten çıkış.

Edit Menüsü
Undo Son yapılan işlemi geri alır.RedoGeri alınan son işlemi tekrarlar.CutSeçili olanları keserek panoya atar.CopySeçili olanları kopyalayarak panoya atar.Paste Daha önce kesilmiş yada kopyalanmış olanları yapıştırır.Paste LinkDaha önce kopyalanmış olanları bağlantılarını oluşturur.RemoveSeçilen elemanları siler.DeleteSeçilen elemanları siler.Delete table from DatabaseTabloyu veritabanından siler.Select All Form üzerindeki yada kod penceresindeki bütün elemanlar seçilir.Select All ColumnsBütün kolonları seçer.TableTablo komutlarını gösteren bir alt mönü.FindKod penceresinde istenilen bilgiyi bulur.Find NextBir sonrakini bulur.Replace Bulunan bir sözcüğü değiştirmeyi sağlar.IndentSatırı içerden başlatır.OutdentDışarı alır.Insert FileKoda bir dosyadan ekleme sağlarList properties / MethodsYazılan nesnelerin özelliklerinin açılan bir liste olarak ekrana getirilmesini sağlar.List Constants Bir özelliğin alacağı değerleri listeler.Quick InfoBir deyimin kullanım biçimini gösterir.Parameter InfoBir deyimin parametrelerini gösterir.
View Menüsü
CodeKod penceresini görüntüler.Object Formu görüntüler.DefinitionKod. Last PositionBir önceki konuma gidilmesini sağlar.Object Browser Mevcut proje yada Visual Basic nesnelerinin seçilmesini sağlayan görsel yardımcı.Immediate WindowProgramın kesilmesi yada hata bulunduğunda (Debug durumunda) istenilen değişkenlerin değerlerinin izlenebildiği pencere.Locals WindowYine debug durumunda yerel değişkenlerin değerlerinin izlenmesini sağlarWatch Window Bir ifadenin durumunun izlenmesini sağlar.Call Stacks Çağırılmış ama tamamlanmamış procedure’leri gösterir.Project Explorer Proje içinde yer alan elemanlar görüntülenir.Properties WindowÖzellikler penceresi görüntülenir.Form Layout WindowFormun ekrandaki görüntüsünü gösterir.Property Pages Özellikler tablosunu gösterir.TableVeritabanı, query gibi ortamlarda seçilen penceresinin açılıp kapanmasını sağlar.ZoomBüyütmeShow PanesBölümleri göster.ToolboxAraç kutusunun görüntülenmesi / görüntülenmemesi sağlanır.Data View WindowVeri Bakış PenceresiColor PaletteForm üzerinde renklendirme yapmak için kullanılan renk paleti ekrana gelir.ToolbarsAraç çubuklarının görüntülenmesi için kullanılır.Visual Component Manager Görsel Bileşen Yönetimi
Project Menüsü
Add FormProjeye yeni bir form ekler.Add MDI FormProjeye yeni bir MDI form ekler.Add ModuleProjeye yeni bir modül ekler.Add Class Module Projeye yeni bir modul ekler.Add User ControlProjeye yeni bir kullanıcı kontrolü ekler.Add Property PageProjeye yeni bir user document ekler.Add User DocumentProjeye yeni bir property ekler.Add ActiveX DesingnerProjeye yeni bir ActiveX Designer ekler.Add FileProjeye dosya ekler.Remove <form>İstenilen eleman kaldırılır.References Çeşitli kütüphanelerin yüklenmesi sağlanır.Components Araç kutusuna eklenecek bileşenleri gösterir.<Proje> PropertiesProjenin özellikleri düzenlenir.
Format Menüsü
Align Form üzerindeki birden çok elemanın birbirine hizalanmasını sağlar.Make Same SizeForm üzerindeki birden çok elemanın birbirine göre aynı boyuta getirilmesini sağlar.Size to GridForm üzerindeki elemanların form üzerindeki ızgaraya göre boyutlarını ayarlar.Horizontal SpacingForm üzerinde birden çok eleman arasındaki yatay boşluğu ayarlamak için kullanılır.Vertical SpacingForm üzerinde birden çok eleman arasındaki dikey boşluğu ayarlamak için kullanılır.Center in FormForm üzerindeki elemanların forma dikey yada yatay olarak ortalanmasını sağlar.OrderForm üzerinde üst üste duran elemanların sırasını belirler.Lock ControlsForm üzerindeki elemanların kilitlenerek yerlerinin oynamamasını sağlar.
Debug Menüsü
Step IntoProgramın satır satır çalışmasını sağlar. F8 tuşu.Step OverProgramın procedure olarak çalışmasını sağlar. Step OutProgramınRun to Cursor Programı bulunulan satıra kadar çalıştırır.Add Watch Program çalışırken değişkenlerin değerlerini kayıt eder ve izlenmesini sağlar.Edit Watchİstenilen izleme satırını düzenler.Quick Watch Değişkenlerin seçildikleri andaki değerleri görüntülenir.Toggle BreakpointBir satıra kesme noktası işareti vererek programın bu satıra durması sağlanır.Clear All Breakpoints Bütün kesme noktalarını kaldırır.Set Next Statements Bir sonraki Statement’ı kurar.Show Next StatementsBir sonraki Statement’ı gösterir.
Run Menüsü
StartProgramı çalıştırır. F5 tuşu.Start With Full Compile Programı derler / çalıştırır.Break Programı keser.End Programı sonlandırır.RestartProgramı yeniden başlatır.
Query Menüsü
RunSorguyu çalıştırır.Clear ResultsSorguyu temizler. Verify SQL Syntax SQL deyimini denetler.Group By Guruplar.Change TypeSorgu tipini değiştirir.Add to Output Seçilen kolonu giriş bilgisine ekler.Sort Ascending Artan sırada sıralar.Sort Descending Azalan sırada sıralar. Remove FilterFiltreyi kaldırır.Select All Rows FromBütün satırları seçer.
Diagram Menüsü
New Text Annotation Metin açıklama ekler.Set Text FontMetin yazı tiplerini düzenler.Add related Tablesİlişkili tablolar eklerShow Relationship Labels İlişki etiketlerini ekler.Modify Custom View Özel görünümü değiştirir.View Pages BreaksSayfa aralarını (sonlarını) göster.Recalculate Page BreaksSayfa aralarını (sonlarını) yeniden hesaplar.Arrange SelectionYeniden düzenler.Arrange TablesTabloları düzenler.Autosize Selected TablesTabloları yeniden boyutlandırır.
Tools Menüsü
Add ProcedureKod penceresinde yeni bir prodecure yaratmak için kullanılır.Procedure AttributeÖzellik ve metotları düzenler.Menu EditörBir mönüyü tasarlayan iletişim kutusu.OptionsVisual Basic ortamını düzenlemek için kullanılır.
Add-Ins Menüsü

Visual Data ManagerVeritabanı düzenleme aracı.Add-In Manager Ek programları ekleme/kaldırma.

Window Menüsü

Tile HorizontallyYatay döşeme.Tile VerticalDikey döşeme.Cascade Basamaklama.Arrange Icons
Help Menüsü
Contentsİçerikler.Indxİndeks.SearchArama.Technical SupportTeknik destek seçenekleri.Microsoft on the WebMicrosoft ‘un Web sitesine bağlantı.About Microsoft Visual Basic.Visual Basic programınız hakkında bilgilerAçılış Penceresi

VB Nedir? Neden VB?
Visual Basic'i ilk açtığınızda bu pencere karşınıza çıkacaktır.Burada Standart EXE açılışta seçili haldedir.Bizim de şimdilik üzerinde çalışacağımız kısım da burası zaten.Diğer kısımlar haftalar sonraki derslerimizde işimize yarıyacak.Şimdi bizim yapmamız gereken Standart Exe seçili haldeyken "aç" butonunu tıklamaktır.
Visual Basic Ekranı

VB Nedir? Neden VB?
Form Penceresi:Açılışta üzerinde hiçbirşey yoktur,daha sonra yazacağınız programda kontrol elemanlarını(buton,text kutusu,resim kutusu vb.)üzerinde barındıracak olan penceredir.Kontrol elemanları formun üzerine yerleştirilir,Formlar da birleşerek programı oluşturur(1 programda tek form veya daha fazla form olabilir,çok formlu uygulamaları sonraki derslerde göreceğiz)
Tool Box Penceresi:Formun üzerine yerleştireceğimiz kontrol lelemanlarını(buton,text kutusu,combobox,resim kutusu vb..)üzerinde bulunduran penceredir.Bu penceredeki araçların fonksiyonlarını teker teker birdahaki derste göstereceğim
Form Explorer Penceresi:Bu pencere sayesinde programımızdaki form,modul vb. arasında geçiş yaapabiliriz.Bu pencerenin en üstünde 3 tane buton var,bu butonlardan en soldaki kod penceresini(kod yazacağımız pencereyi),onun yanındaki buton ise tasarım penceresini(programımızın görünümünü düzenlediğimiz,toolboxtaki kontrol elemanlarını mousemiz yardımıyla formun üzerine yerlestirtidiğimiz pencere)penceredir.En sondaki pencere ise form ve modulleri tek bir dosya halinde veya açık bir şekilde görmemizi sağlar.
Properties Penceresi:Bu pencere sayesinde kontrol elemanlarının( buton, text kutusu,resim kutusu vb.) özelliklerini ayarlayabiliriz.Kontrol elemanlarını ayrı ayrı incelediğimizde bu pencereyi ayrıntılı bir şekilde öğrenmiş olacağız.Ama benden tavsiye şimdiden formun üstüne rastgele buton felan koyun,properties penceresinden özelliklerini felan değiştirin,bence en güzel öğrenme yöntemidir deneme-yanılma.
Form Layout Penceresi:Bu pencere üzerindeki kısmı, mouseniz yardımıyla kaydırabilirsiniz.Bu pencere ,programınızı F5 diyerek çalıştırdığınızda, form veya formlarınızın monitörde açılacağı konumun ayarını yapabileceğiniz penceredir.
Tool Box penceresi önemli ve detaylı olduğu için birdahaki yazıda bu pencereyi inceleyeceğiz..
31 Ocak 2006/12:36 #4
VB'de Tool BoxVB Nedir? Neden VB?

Aşağıda tanıtacağım tool(alet) lar Visual Basic'in solunda bulunan ToolBox'in üzerindeki elemanlardır.Bunlardan kısaca bahsettim ama herzaman dediğim gibi en iyi öğrenme yolu deneme-yanılmadır.Teker teker deneyin inceleyin. Kolay Gelsin...
VB Nedir? Neden VB?IMLEÇ: Form üzerine yerleştirilmiş kontrol nesnelerinin yerini ve boyutunu degiştirmek için kullanılır.
VB Nedir? Neden VB?PICTURE BOX (Resim Kutusu): Form üzerinde resimleri göstermek ,diskten form'a resim yüklemek için kullanılır.
VB Nedir? Neden VB?LABEL (Etiket): Bilgi vermek ya da başlık koymak amacıyla kullanılan alet.
VB Nedir? Neden VB?TEXT BOX (Metin Kutusu): Bilgi girişi veya üretilen bilgilerin gösterilmesi için kullanılır.
VB Nedir? Neden VB?FRAME (Çerçeve): Kontrol veya kontroller için gurup oluşturur.
VB Nedir? Neden VB?COMMAND BUTTON (Komut Butonu): Kullanıcının belirli 1 işi yerine getirmesi için onaylama butonudur.
VB Nedir? Neden VB?CHECK BOX (Kontrol Kutusu): Kullanıcıya evet/hayir ya da doğru/yanlış gibi seçenekler vermek için kullanilir.
VB Nedir? Neden VB?OPTION BUTTON (Opsiyon Butonu): En fazla bir seçeneğin seçilebileceğii durumlarda kullanılır.
VB Nedir? Neden VB?COMBO BOX (Kombine Kutu): Metin kutusu gibi içine metin yazılabilinir,liste kutusu gibi istenilen seçilinebilir.
VB Nedir? Neden VB?LIST BOX (Liste Kutusu): Kullanıcının, içinden bir veya daha fazla isim seçebileceği bir liste içerir.
VB Nedir? Neden VB?HORIZONTAL SCROLL BARS (Yatay Hareket Çubukları): Kullanıcıya, uzun bilgilerde, yatayda hareket imkani saglar.
VB Nedir? Neden VB?VERTICAL SCROLL BARS (Düşey Hareket Çubuklari): Kullaniciya uzun bilgilerde, düşeyde hareket imkani sağlar.
VB Nedir? Neden VB?TIMER (Zamanlayıcı): Formun çalıştığı sırada, zamana bağlı olarak belirli aralıklarla ,eylemlerin gerçekleşmesini denetler.
VB Nedir? Neden VB?DRIVE LIST BOX (Sürücü Listeleme Kutusu): Geçerli sürücülerin bir listesini göstermeye yarar.Aynı zamanda sürücüler arası geçiş'te kullanılır.
VB Nedir? Neden VB?DIRECTORY LIST BOX (Dizin Listeleme Kutusu): Sürücülerin yolunu ve dizinlerini görüntüler.
VB Nedir? Neden VB?FILE LIST BOX (Dosya Listeleme kutusu): Verilen bir dizin içindeki tüm dosyaları listeler.
VB Nedir? Neden VB?SHAPE (Sekil): Form üzerine geometrik şekiller çizmek için kullanılır.
VB Nedir? Neden VB?LINE (Çizgi): Form üzerine çizgi çizmek için kullanılır.
VB Nedir? Neden VB?IMAGE (Görüntü): Resim kutusu gibi bir resmi gösterir.Bilgisayarı; daha az yorar.Mousela tiklandigi zaman command buton gibi davranır.
VB Nedir? Neden VB?DATA ACCESS (Veriye Erişim): Sistemdeki mevcut veri tabanına erişerek, bilgi güncelleme ,edit yada bilgi görüntüleme işlemlerinin yapilabilmesine olanak sağlar.
VB Nedir? Neden VB?OLE CLIENT (Ole Istemcisi): Bu tool ile form içine bir Windows programından ( Access,Excel gibi ) nesneler aktarmak mümkün
31 Ocak 2006/12:37 #5
Visual Basic' te Formlar
Bu yazıda Visual Basic'in olmazsa olmazı olan ve her programda mutlaka bir tane olması gereken formlar ve bu formların özellikleri üzerinde duracağız. Visual Basic' te iki çeşit form vardır. Bunlardan bir tanesi tek başına çalışan form türü olan Visual Basic ilk çalıştığı zaman ekrana gelen form ve projeye her eklenen yeni formun türü olan SDI (Single Document Interface) formlarıdır. Bu tür formların içinde başka formlar çalışamazlar. İkinci tür form çeşidi ise içerisinde başka formların çalışmasına izin veren ve MDI (Multi Document Interface) olarak bilinen form türüdür.Bu tür formların içinde Child form olarak adlandırılan ve normal SDI formların Child özelliğinin true yapılmasıyla oluşan formlar çalıştırılabilir. Aşağıdaki birince resimde örnek bir SDI form , ikinci resimde ise örnek bir MDI form ve bu formun içindeki Child formları görebilirsiniz.
VB Nedir? Neden VB?
SDI form örneği
VB Nedir? Neden VB?
MDI form örneği
Şimdi sıra geldi formların özelliklerine. Bu özellikleri sırasıyla ele alalım.
Caption: Formun başlığına yazılacak yazıyı belirtir.Bu özelliğe formun properties penceresinden ulaşılabileceği gibi kod kullanarak da formun başlığı değiştirilebilir.
VB Nedir? Neden VB?
Icon : Formda kullanılacak iconu belirtir. Bu icon programınıza ait bir kısayol oluşturduğunuzda gözükecek icondur aynı zamanda.
VB Nedir? Neden VB?
BorderStyle : Formun sınırlarının belirlendiği bu özellik aşağıda belirten değerleri alabilir. 0-None:Bu değer verildiğinde form boyutlandırılamaz ,taşınamaz ve kapatılamaz. Ayrıca formun çerçevesi ,başlığı,kontrol kutusu ,min ve max düğmeleri de formda yer almayacaktır. Çalıştığında aşağıdaki şekli alır.
VB Nedir? Neden VB?
1-FixedSingle: Bu değer verildiğinde kullanıcı formu büyültüp küçültemez ama formu taşıyabilir ve kapatabilir.Ayrıca formun boyutlarında herhangi bir değişiklik yapılamaz.
VB Nedir? Neden VB?
2-Sizable: Varsayılan değer budur ve formun tüm özellikleri kullanılabilir.
VB Nedir? Neden VB?
3-FixedDouble :Kullanıcı formu boyutlandıramaz ama formu taşıyabilir ve formu kapatabilir.
4-FixedToolWindow :Normal forma göre başlığı daha küçük olan ve kontrol menüsü içermeyen bir form oluşturur.Bu formun boyutları kullanıcı tarafından değiştirilemez.
5-SizableToolWindow :Yukarıdaki forma benzer terk farkı boyutları kullanıcı tarafından değiştirilebilir.
MaxButton, MinButton : Formun sağ üst köşesinde bulunan ve formun büyültülüp küçültülmesi işlemleri için kullanılan düğmelerin formda bulunup bulunmamasını belirler.
ControlBox : Formun sol üst köşesinde bulunan kontrol menüsünün görünüp görünmemesini sağlar.Bu değer true veya false değerlerini alabilir.Eğer bu değer true ise kontrol menüsü görünür ve bu form Alt+F4 tuş kombinasyonu kullanılarak kapatılabilir.
Moveable : Bu özellik ile kullanıcının formu taşıyıp taşıyamayacağı belirlenir.Bu özellik true veya false değerini alabilir.Eğer bu değer true ise kullanıcı formu taşıyabilir.
ShowInTaskbar : Bu özellik formun çalışma esnasında görev çubuğunda görünüp görünmeyeceğini belirler.True yada false değerlerini alabilir.Eğer bu özellik true ise program çalıştığında form görev çubuğunda görünür.
AutoRedraw : Bu özellik ile formun üzerine başka bir form geldiğinde veya formun boyutlarıyla oynandığında formun üzerindeki yazı veya çizimlerin yenilenip yenilenmeyeceği belirlenir.Bu özellik true veya false olmak üzere iki değer alabilir. Eğer bu değer true ise formda yenileme yapılır ve formun üzerindeki yazı ve çizimler kaybolmaz.
FontTransparent : Formun üzerine Print metodu ile yazılan yazıların zemin renginin olup olmamasını belirler. Bu özellik true yada false olabilir.Eğer true ise yazıların zemin rengi olmayacaktır. False ise yazı kandı zemin rengi üzerine yazılır ve altındaki nesneyi göstermez.
WindowState : Formun ilk çalışmaya başlayacağı zaman alacağı durumu belirler.Bu özellik üç değer alabilir.
0-Normal :Normal durumda açılır.
1-Minimized :Simge durumunda açılır.
2-Maximized :Ekranın tamamını kaplayacak şekilde açılır.
StartupPosition : Formun yüklenmeye başlandığı zaman ekran koordinatlarının neye göre belirleneceğini belirler.bu özellik dört farklı değer alabilir.
0-Manuel :Form tasarlandığı zamanki konumda açılır.
1-CenterOwner : Child özelliği true yapılmış formların MDI formun ortasında açılmasını sağlar.
2-CenterScreen :Formun ekranın ortasında açılmasını sağlar.
3-WindowsDefault :Formun konumunu Windows belirler.
KeyPreview : Form aktifken basılan tuşlardan formun etkilenip etkilenmeyeceği bu özellik kullanılarak ayarlanılır.Bu özellik iki değer alabilir.Eğer değer true ise formda bulunan herhangi bir kontrolün üzerinde basılan tuşlar ilk önce formun KeyPress , Keydown ,KeyUp olaylarını meydana getirir.Bu değer false ise kontrolün üzerinde basılan tuşlar o kontrolün KeyPress , Keydown , KeyUp olaylarını meydana getirir.
Count : Formdaki menüler dahil kontrol sayısını belirtir. Picture : Formun üzerinde gösterilecek resmi belirtir.
MDIChild : Yukarıda bahsettiğimiz MDI formların içinde çalışabilen bir form istiyorsak bu özelliği true yapmamız gerekiyor.
CurrentX, CurrentY : Formun üzerindeki aktif pixelin yerini belirtir. Formun üzerine yazdırılacak yazılar bu noktadan başlayarak yazdırılır.
Width : Formun genişliğinin belirlendiği özellik. Heigth : Formun yüksekliğinin belirlendiği özellik.
Left : Formun ekranın ne kadar solunda olacağının belirlendiği özellik.
Top : Formun ekranın ne kadar üstünde yer olacağının belirlendiği özellik.
Font : Formlara yazılacak yazıların fontlarının belirlendiği özellik.
BackColor: Formun zemin renginin belirlendiği özellik.
ScaleMode : Formda kullanılan ölçü birimini belirtir.Varsayılan ölçü birimi Twip'dir.Kullanılabilecek ölçü birimleri ise;
1- Twip
2- Point
3- Pixel
4- Character
5- Inch
6- Millimeter
7- Centimeter
MousePointer: Form üzerindeki fare işaretçisinin şeklini belirler.
Enabled : Formların kullanılabir olup olmamasının belirlendiği özellik.Eğer bu özellik bir form için false ise o form proje içerisinde kullanılamaz.
31 Ocak 2006/12:37 #6
Visual Basic 'de formlara uygulanabilecekler

Bu yazımızda sizlerle birlikte Visual Basic 'de formlara uygulanabilecek olayları inceleyeceğiz. Bildiğimiz gibi Visual Basic olay temelli bir programa aracı olup, kullanılan kontroller için önceden tanımlanmış olaylara ilişkin kodlar yazılarak programın çalışması sağlanır. Örneğin siz ,formun üzerine çift tıklanması durumunda bir olayın meydana gelmesini istiyorsunuz. Bunun için formda tanımlanmış DblClick olayına ilgili kodu yazarak bu olayın meydana gelmesini sağlayabilirsiniz. Şimdi sırasıyla formlara uygulanabilecek olayları inceleyelim.
Load() : Formun ilk defa hafızaya yüklendiği zaman meydana gelen olaydır.Bu olay kullanılarak ,kullanıcıya formu göstermeden önce yapılması gereken işler yapılabilir. Örneğin ,kullanıcı programı başlattığında ilk önce kullanıcıdan,kullanıcı adı ve şifresini alarak daha sonra yüklenecek ana formda bu bilgileri kullanarak bir veritabanına bağlantı sağlayabiliriz.
Activate() : Formun ,programda aktif olması sırasında meydana gelir. Eğer programımızda bir tane form varsa bu form her zaman aktiftir. Bu olaya ,formun aktif olması sırasında yapılmasını istediğimiz olayları yazabiliriz.
Deactivate() : Formun , programda aktivitesini kaybetmesi sırasında meydana gelen olaydır. Bu olaya ,formun aktivitesini kaybetmesi sırasında yapılmasını istediğimiz olayları yazabiliriz.
Unload(Cancel As Integer) : Formun kapatılması sırasında meydana gelen olaydır. Ayrıca bu olayda tanımlanmış Cancel değişkenini kullanarak sadece bizim istediğimiz durumda formun kapanmasını sağlayabiliriz. Bunu gerçekleştirmek için ,yani formun kullanıcı tarafından hiçbir şekilde kapatılmaması için Cancel değişkenine True değerini atamalıyız. Aşağıdaki örnekte kullanıcı formu kapatmak istediği zaman bir pencereyle(inputbox) karşılaşıyor ve bir değer girmesi isteniyor. Eğer girdiği değer 2 ve 2'den büyükse form kapanmıyor.
Private Sub Form_Unload(Cancel As Integer)Dim cc = InputBox("Formu kapatmak için bir sayi giriniz", "Çikis")If c > 2 ThenCancel = TrueElseCancel = FalseEnd IfEnd SubNot : Bu olay formun End komutuyla sonlandırılması sırasında meydana gelmez. Yani bu olayın meydana gelebilmesi için formun program tarafından End komutu kullanılarak sonlandırılmaması gerekir.
Yukarıdaki programı çalıştırdığınızda aşağıdakine benzer bir ekranla karşılaşmalısınız.
VB Nedir? Neden VB?
Resize() : Formun boyutlarının değiştirilmesi sırasında meydana gelir.Örneğin formun genişliğinin veya yüksekliğinin değiştirilmesi bu olayın meydana gelmesini sağlar.
KeyPress(KeyAscii As Integer) : Formun çalışması sırasında yön ve kontrol(Ctrl,Alt,Shift) tuşları dışında herhangi bir tuşa basılması sırasında meydana gelen olaydır. Bu olayda basılan tuşun Ascii değeri KeyAscii değişkenine atanır. Bu değişkeni kullanarak hangi tuşa basıldığını öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki program, formun çalışması sırasında hangi tuşa basıldığını ekrana yazar.

Private Sub Form_KeyPress(KeyAscii As Integer)ShowPrint Chr(KeyAscii) & " tusuna bastiniz."End Sub
VB Nedir? Neden VB?

KeyDown(KeyCode As Integer, Shift As Integer) : Bu olay herhangi bir tuşa basıldığı anda meydana gelir. Bu olayda iki parametre kullanılır.Bu parametrelerin biri basılan tuşun Ascii değerini , diğeri ise bu tuşla birlikte Shift,Ctrl ve Alt tuşlarından herhangi birine basılıp basılmadığı konusunda bilgi tutar. Aşağıdaki tabloda Shift parametresinin alabileceği değerler ve açıklamalarını bulabilirsiniz.
Shift

Parametresinin Değeri Açıklama
0


Shift ,Ctrl ,Alt tuşlarından herhangi birisi basılı durumda değil.
1


Shift tuşu basılı durumda.
2


Ctrl tuşu basılı durumda.
3


Shift ve Ctrl tuşları basılı durumda.
4


Alt tuşu basılı durumda.
5


Shift ve Alt tuşları basılı durumda.
6


Ctrl ve Alt tuşları basılı durumda.
7

Shift ,Ctrl ve Alt tuşları basılı durumda.Aşağıdaki örnekte kullanıcı Ctrl tuşu ile birlikte A tuşuna basarsa kullanıcıya mesaj verecektir.

Private Sub Form_KeyDown(KeyCode As Integer, Shift As Integer)If KeyCode = 65 And Shift = 2 ThenMsgBox "Ctrl+A tus kombinasyonunu kullandiniz."End IfEnd Sub
VB Nedir? Neden VB?

KeyUp(KeyCode As Integer, Shift As Integer) : Bu olay ise kullanıcının bastığı tuşu bırakması sırasında meydana gelir. Yukarıdaki tabloda Shift parametresi için gösterilen değerler bu olayda da geçerlidir.
MouseDown(Button As Integer, Shift As Integer, X As Single, Y As Single) : Bu olay formun üzerinde mouse'un herhangi bir tuşuna basılması sırasında meydana gelir. Bu olayda kullanılan parametrelerden Button parametresi,kullanıcını mouse'un hangi tuşuna bastığı bilgisine tutar ve kullanıcı mouse'un sol tuşuna basmışsa 1,sağ tuşuna basmışsa 2,her iki tuşa birlikte basmışsa 3 değerini alır. İkinci parametre olan Shift ise mouse'un tuşlarına basıldığı sırada herhangi bir kontrol karakterine basılıp basılmadığı bilgisini tutar ve yukarıdaki tabloda açıklanan değerler bu olaydaki Shift parametresi için de geçerlidir.X ve Y parametreleri ise bu olayının meydana geldiği andaki mouse işaretçisinin yerinin Twip cinsinden değerlerini tutarlar. Aşağıdaki örnekte mouse'un sol tuşuna tıklandığı yerin Twip olarak değeri kullanıcıya mesaj olarak gösteriliyor.

Private Sub Form_MouseDown(Button As Integer, Shift As Integer, X As Single, Y As Single)If Button = 1 ThenMsgBox ("Mouse'un yeri :" & Str(X) & "," & Str(Y))End IfEnd Sub
VB Nedir? Neden VB?

MouseUp(Button As Integer, Shift As Integer, X As Single, Y As Single) : Bu olay kullanıcını mouse'un bastığı tuşunu serbest bırakması sırasında meydana gelir ve kullanılan parametreler MouseDown olayındakilerle aynıdır.
MouseMove(Button As Integer, Shift As Integer, X As Single, Y As Single) : Bu olay mouse işaretçisinin form üzerindeki yerinin değişmesi sırasında meydana gelir ve kullanılan parametreler MouseDown olayındakilerle aynıdır.
Click() : Bu olay mouse ile formun herhangi bir yerine tek tıklama yapıldığında meydana gelir.
DblClick() : Bu olay mouse ile formun herhangi bir yerine üst üste iki tıklama yapıldığında meydana gelir. Aşağıdaki programda kullanıcıya, formun herhangi bir yerine çift tıklaması durumunda bir mesaj gösterilecektir.

Private Sub Form_DblClick()MsgBox "Mouse ile Çift Tıklama Yaptiniz.", , "Çift Tiklama"End Sub
VB Nedir? Neden VB?

Benzer Konular

Basic ve Visual Basic kategorisindeki VB Nedir? Neden VB? konusuna benzer yazılar. VB Nedir? Neden VB? yazısını beğendiyseniz belki bu konular da ilginizi çekebilir.


Zaman: GMT +2 Saat:17:21

©2005 - 2013 X-Paylasim.com - Genel eğlence ve bilgi paylaşım platformu. SimpleX vBulletin Theme
Web Dizini Powered by vBulletin® Version Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Ltd. SEO by vBSEO 3.3.1 1 2