Üniversiteler

X-Paylaşım Facebook Hayran Sayfası
-
Etiketler: universiteler
8 Haziran 2006/11:01 #1

Üniversiteler

Kirikkale Universitesi Tanitimi
arkadaslar burdan tarıhcemızı ve ıstenılen herseye ulasabılırsınız

www.kku.edu.tr
__________________
8 Haziran 2006/11:20 #2
Üniversiteler

Ankara Atılım Üniversitesi

Atılım Üniversitesi, 1996 yılında Atılım Vakfı tarafından kurulan bir vakıf üniversitesidir...

Tarihçe

Atılım Üniversitesi'nin amacı; bilgi çağının gerektirdiği evrensel "bilgiye ulaşım" ve "bilgi kullanım" yeteneklerine sahip, mesleki konularda bilgili ve deneyimli, araştırmacı, dinamik, ülke sorunlarına duyarlı, takım çalışmasını seven, mesleklerinde ve iş dünyasında başarılı, rekabetten korkmayan, uluslararası çevrelerle yakından ilişkili, sanatsal, kültürel ve tarihsel değerlerimize sahip çıkan, çevre korumasına duyarlı insanlar yetiştirmektir.

Yerleşim
250.000m2 alan üzerinde kurulmuş olan Atılım Üniversitesi 25.000m2 kapalı alana sahiptir. Üniversitenin Ankara'dan uzaklığı 20km'dir.

Dili
İngilizce

Adres:
Atılım Üniversitesi
Kızılcaşar Köyü
06836 İncek Gölbaşı Ankara /Türkiye

Telefon:
+90 (312) 586 80 00


Fakülteler ve Bölümler

Fen Edebiyat Fakültesi
Matematik Bölümü
İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü
Mütercim Tecümanlık Bölümü


Mühendislik Fakültesi
İnşaat Mühendisliği Bölümü
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
Elektrik- Elektronik Mühendisliği Bölümü
Endüstri Mühendisliği Bölümü
Mekatronik Mühendisliği Bölümü
Üretim Mühendisliği Bölümü


İşletme Fakültesi
İşletme Bölümü
İktisat Bölümü
Halkla İlişkiler
Uluslararası İlişkiler
Turizm İşletmeciliği
Türkçe İşletme


Yemek
Üniversite öğrencilerine eğitimlerini olabildiğince rahat sürdürmeleri için seçkin yemek alternatifler sunmaktadır. Kampüste bir restaurant bir de kafeterya bulunmaktadır.
Restorantın toplam kapasitesi 750 kişidir. Hafta içi her gün 8.30-16.30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Her gün 8-10 çeşit et ve sebze yemeklerine ilave olarak pide, döner ve ızgara çeşitleri de bulunmaktadır. Fast-food kafeteryanın toplam kapasitesi 275 kişidir. Hafta içi her gün 11.30 - 16:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Hamburger, cheese burger, chickenburger, soğuk sandviç, kumpir ve tost çeşitleri bulunmaktadır.

Sağlık
Atılım Üniversitesi öğrenci ve personeline hizmet vermek üzere çalışmalar yürüten revirde, 1 doktor ve 1 hemşire sürekli olarak görev yapmaktadır.

Öğrenci Yurtları
Atılım Üniversitesi'ni Ankara dışından kazanıp gelen öğrencilerin kalacak yer sorunları kayıt bürosunun sunduğu çeşitli alternatiflerle çözülmektedir. Ankara'da yer alan yurtlar arasında öğrencilere en uygun seçenekler sunulup onlara yardımcı olunmaktadır.
Kampüs dahilinde öğrencilere yurt olanağı sağlamak için çalışmalar yapılmaktadır.


Spor İmkanları
Atılım Üniversitesinde spor faaliyetlerine büyük önem verilmektedir. Spor Müdürlüğü öğrencilere deneyimli antrenörler nezaretinde basketbol, tenis, satranç, futbol, masa tenisi, step, bisiklet dallrında hizmetler sunmaktadır. Ayrıca, öğrenciler Üniversitenin kampüsünde ve üniversiteler arası düzenlenen spor turnuvalarına katılma olanağı bulmaktadır.
Önümüzdeki yıllarda Atılım Üniversitesi Spor Klübünün kurulması planlanmaktadır. Bu sayede öğrenciler daha çok sportif turnuvalara katılma imkanı bulacaktır.

Kültürel ve Sosyal Olanaklar
Üniversite, öğrencilerin bölümleri konusunda her türlü ihtiyaçlarını karşılayacak geniş bir kütüphaneye sahiptir. Ayrıca okulda Doğa Sporları Klübünden, Futbol Takımları topluluklarına; Yazarlar Klübünden, Tiyatro klüplerine kadar her türlü öğrenci aktiviteleri de mevcuttur.

Ulaşım
Atılım Üniversitesi Yerleşkesi, Ankara'nın yeni ve gözde yaşam alanlarından İncek Köyü yakınlarında kuruludur. Kent merkezine 20 km, çevre yoluna 6 km uzaklıktaki yerleşkeye, şehirdeki belli noktalardan hareket eden servis araçlarıyla ulaşmak mümkündür. Ayrıca toplu taşım araçları ve özel araçlarla da yerleşkeye gelmek mümkündür. Servis araçları Tunus ve Sıhhıye'den belirli saatlerde kalkıp önceden belirlenmiş güzergahlardan üniversiteye ulaşmak mümkündür.


Burslar
Atılım Üniversitesi'nde başarıyı teşvik etmek, ödüllendirmek amacıyla Onur bursu, Başarı Bursu, Teşvik Bursu adları altında çeşitli burs olanakları sağlanmaktadır. Ayrıca ÖSYM'ye bildirilen öğrenci kontenjanlarına göre tespit edilen burslar da vardır. Yüksek Onur Bursu için ÖSS sonucuna göre Türkiye genelinde ilk 300 kişi arasında olmak, Başarı Bursu için ÖSS sonucuna göre Türkiye genelinde ilk 300- 1500 arasında olmak gerekiyor Teşvik Bursu ise maddi durumu iyi olmadığı için öğretim ücretini ödemekte güçlük çeken öğrencilerin, yüksek öğrenimlerine devam etmelerini sağlamak ve başarılarını arttırmak amacıyla verilmektedir. ÖSYM kılavuzunda ilan edilen burslu kontenjanlardan birini kazanan öğrenciler ek kontenjan burslarından yararlanmakta olup, bu öğrenciler ilk yıl öğretim ücretinden muaf tutulurlar.
8 Haziran 2006/11:21 #3
ÜniversitelerAnkara Başkent Üniversitesi

Eğitimini, Ankara - Eskişehir Yolunun 20 km'sinde kurulmuş olan Bağlıca Kampüsünde sürdürmektedir...

Web Adresi:
ÜniversitelerAnkara Özel Başkent Üniversitesi İnternet sitesine gir!
ÜniversitelerAnkara Özel Başkent Üniversitesi TurkStudent Mesaj Panosuna gir!


Tarihçe:
Ülkemizin nitelikli yüksek öğretim kurumlarına olan gereksinimi, 1980 yılından beri sağlık alanında çağdaş düzeyde hizmet veren Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı'nın deneyim ve birikimleriyle birlikte mevcut tesislerinin üniversiter bir yapıya dönüştürülmesi kararını oluşturmuştur.1993 yılı ortalarında Haberal Eğitim Vakfı ile birlikte kurulması kararlaştırılan Başkent Üniversitesi' nin kuruluş işlemleri başlatılıp kısa sürede tamamlanarak, 13 Ocak 1994 tarihinde 3961 sayılı kanunla kurulmuştur.


Adres:
Başkent Üniversitesi
Bağlıca Kampüsü Eskişehir Yolu 20.Km
06530 Etimesgut/ANKARA

+90 (312) 234 10 10

Fakülteler ve Bölümler

Eğitim Fakültesi
Bilgisayar Teknolojileri, Öğretim Teknikleri Eğitim Bölümü
İlköğretim Bölümü
Yabancı Diller Eğitim bölümü
Türkçe Eğitim Bölümü

Fen Edebiyat Fakültesi
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü
İstatistik ve Bilgisayar bilimler Bölümü
Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi
Grafik Tasarımı Bölümü

Hukuk Fakültesi

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İktisat Bölümü
İşletme Bölümü
Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler Bölümü
Turizm İşletmeciliği Bölümü

İletişim fakültesi
Halkla ilişkiler bölümü
İletişim Tasarım Bölümü
Bilgi ve Belge yönetim Bölümü

Mühendislik Fakültesi
Bilgisayar Mühendisliği
Biyomedikal Mühendisliği
Elektrik/ Elektronik Mühendisliği
Endüstri Mühendisliği

Sağlık Bilimleri Fakültesi
Beslenme ve Diyetetik Bölümü
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü
Sosyal Hizmetler Bölümü
Spor Bilimleri bölümü

Tıp Fakültesi

Diş Hekimliği Fakültesi

Meslek Yüksekokulları
Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
Sağlık Teknolojisi Yüksekokulu

Uygulamalı Bilimler Yüksekokul(4 yıllık)
Bankacılık Bölümü
Muhasebe ve Finansal Yönetim Bölümü
Sigortacılık ve Risk Yönetimi Bölümü
Uluslararası Ticaret Bölümü
Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü
Turizm ve Otelcilik Bölümü
Turizm ve Rehberlik Bölümü


Yemek
Üniversitenin Bağlıca Kampüsü'nde 500 kişilik öğrenci kafeteryası öğrencilerin hizmetine sunulmuş. Ana binalarda ve yurt binası içinde de çeşitli yiyecek yerleri hizmet vermektedir.

Sağlık
Sağlık Hizmetleri, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığın bünyesinde yer alan Öğrenci Sağlık Merkezi tarafından günde 24 saat kesintisiz olarak verilmektedir. Sağlık Merkezi'nde genel polikliniğin yanısıra diş polikliniği de bulunmaktadır. Merkezin amacı, öğrenimleri süresince öğrencilerin acil tıbbi gereksinmelerini karşılamaktır.Acil tedaviye yönelik ilaç bedellerinin büyük bir kısmı üniversite tarafından karşılanmaktadır.

Yurtlar
Üniversite'nin Bağlıca Kampüsü'nde hizmet veren öğrenci yurtları tek ve çift kişilik olmak üzere toplam 500 yatak kapasitesine sahiptir. Ayrıca özürlü öğrenciler için İki kişilik dört özel oda ayrılmış durumdadır. Bu öğrenciler için özel asansör düzeneği de kurulmuştur.Banyo,lavabo tuvaleti içinde olan yurtlar her türlü konfora sahiptir.

Spor
Üniversitenin Bağlıca Kampüsü'nde yer alan Basketbol , Voleybol, ve Tenis sporlarına uygun olarak düzenlenmiş spor salonu; haftanın yedi günü öğrencilerin kullanımına açık tutulmaktadır. Spor salonundan ayrı olarak, aerobik, ve step merkezi,aletli kondisyon salonu, çok amaçlı açık alan spor tesisi, 4500 ve 5000 m. Koşuların yapılabileceği iki adet yürüyüş ve koşu parkuru ve atletizm pistli çim futbol sahası bulunmaktadır.

Kültürel ve Sosyal Olanaklar
Üniversite'de öğrencilerin ilgi alanlarına göre boş zamanlarını değerlendirmelerini, yeni ilgi alanları ile birlikte dinlenme ve eğlenme alışkanlığı kazanmalarını, güzel sanatlarla ilgili faliyetleri izlemelerini, kültürel ve sanatsal faliyetlere katılmalarını temin ve teşvik etmek amacı ile topluluklar kurmalarını ve ilgili faliyetleri düzenler. Okulun geniş kapsamlı bir kütüphanesi de vardır.

Ulaşım
Üniversitede her gün belirli saatlerde otobüsler kampüs-şehir merkezi, şehir merkezi- kampüs arasında öğrencilerin ulaşımını sağlıyor.

Burslar

ÖSYM'nin belirttiği programların "Burslu" ibaresini taşıyan bölümlerine yerleştirilen öğrencilere, mali durumlarına bakılmaksızın burs verilir.Bu burslar sadece öğrenim ücretini kapsar. Burslar İngilizce hazırlık sınıflarını da kapsar. Başkent Üniversitsi'nde ayrıca öğrencilere başarı bursu da verilmektedir.Bu burs öğrencilere üstün başarı gösterdikleri yılı izleyen öğretim yılından geçerli olmak üzre verilir.
8 Haziran 2006/11:23 #4
ÜniversitelerAnkara Bilkent Üniversitesi

Bilkent Üniversitesi, Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesi olma özelliğine sahiptir. Öğrencilerine sağladığı modern eğitim imkanları...

Web Adresi:
ÜniversitelerAnkara Bilkent Üniversitesi TurkStudent Mesaj Panosuna gir!

ÜniversitelerAnkara Bilkent Üniversitesi İnternet sitesine gir!


Kuruluş : 1984
Adresi : Bilkent Üniversitesi Bilkent/Ankara
Bulunduğu Şehir : Ankara
Mail Adresi : bilinfo@bilkent.edu.tr
Tel : 0(312) 290 40 00
Eğitim Dili : İngilizce
Üniversite Türü : Vakıf Üniversitesi

Bilkent Üniversitesi, Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesi olma özelliğine sahiptir.Öğrencilerine sağladığı modern eğitim imkanları ve çağdaş eğitim anlayışıyla ülkemizin en güzide eğitim kurumlarından birisidir.Üniversite bünyesinde 7 fakülte ve 5 yüksekokul bulunmaktadır.


Fakülteler:

Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi
İletişim ve Tasarım
Güzel Sanatlar
Grafik Tasarım
İç Mimarlık ve Çevre Tasarım
Peysaj Mimarisi ve Kentsel Tasarım

İşletme Fakültesi
İşletme bölümü

İktisadi, İdari ve Sosyal Bölümler Fakültesi
Ekonomi
Uluslararası İlişkiler
Siyaset Bilimi Ve Kamu Yönetimi
Tarih

Eğitim Fakültesi
İngilizce Öğretmenliği
Öğretmen Yetiştirme
TEFL Programı
Eğitim Yönetimi
Beden Eğitimi ve Spor Merkezi

Mühendislik Fakültesi
Bilgisayar Mühendisliği
Elektrik / Elektronik mühendisliği
Endüstri Mühendisliği

İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı
Arkeoloji ve Sanat Tarihi
Türk Edebiyatı

Hukuk Fakültesi

Fen Fakültesi
Kimya
Matematik
Moleküler Biyoloji ve Genetik
Fizik

Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi
Müzik
Tiyatro

Yüksekokullar
Uygulamalı Yabancı Diller Yüksekokulu
İngiliz Dili Meslek Yüksekokulu
Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu
Bilgisayar Teknolojisi ve Büro Yönetimi Meslek Yüksekokulu
Turizm Otelcilik Meslek Yüksekokulu


Üniversitenin öğrencilere sunduğu imkanlar:

Barınma ve Beslenme:

Öğrenciler, son derece modern imkanlarla donatılmış, tek, ikişer veya dörder kişilik odalardan oluşan yurtlarda barınabilmektedirler.Bu yurtların kapasitesi 4000 civarındadır.Yurtlarda televizyon seyretme, ders çalışma ve kitap okuma odaları mevcuttur.Öğrencilerin kullanabilecekleri mutfaklar,çamaşır yıkama ve ütü yapma bölümleri de yine yurtların sunduğu imkanlardandır.Öğrenciler yine yurtlardan, kendi bilgisayarlarıyla üniversite üzerinden, internete bağlanabilmektedirler.
Üniversite kampüsünde birçok kafeterya,kantin ve büfeden yemek ihtiyacının giderilmesi amacıyla yararlanılabilmektedir.

Teknoloji ve Kütüphane:

Üniversitedeki 4000 in üzerindeki bilgisayar gerencilere sürekli hizmet vermektedir.Üniversitenin oldukça gelişmiş İnternet bağlantı sistemi mevcuttur.Üniversitede bazı dersler video-konferans sistemiyle uydu üzerinden verilmektedir.
Üniversite çok zengin ve modern imkanlara sahip bir kütüphaneyi bünyesinde barındırmaktadır.Kütüphane aracılığıyla, birçok yabancı ve yerli kütüphane üzerinden kaynak taraması yapmak mümkündür.Kütüphanede, müzik dinleme ve video izleme bölümleri de mevcuttur.

Sağlık:

Sağlık hizmetleri, üniversitenin sağlık hizmetleri birimi tarafından verilmektedir.Ayrıca kampüste acil ihtiyaçlara binaen bir eczane mevcuttur.

Sosyal Etkinlikler:

Üniversite öğrencileri, birçok değişik sosyal ve sportif aktiviteye katılabilmektedirler.Kampüste birçok spor salonu vardır.Yine bunların yanında açık basketbol ve voleybol sahaları ile açık ve kapalı tenis kortları öğrencilere çok geniş bir spor imkanı sunmaktadır.
Kampüste, öğrencilerden oluşan bir yayın ekibiyle,faaliyet gösteren bir radyo vardır.Bu radyo FM bandı üzerinden yayın yapmaktadır.

Ulaşım:

Üniversitenin konumu itibariyle hiçbir ulaşım problemi yoktur.Ankara’ nın her yerinden toplu taşıma araçlarıyla üniversiteye ulaşmak mümkündür.

Burslar
Üç tür karşılıksız burs vardır: "Tam Burs," "Başarı Bursu" ve "Yetenek Bursu." ÖSYM Kılavuzu'nda belirtilen burslu programları kazanan öğrenciler tam burslu statüsündedir ve bursları; a) Öğretim ücretini, b) Beslenme masraflarına katkı olarak 9 ay eğitim süresince aylık katkı payını c) Ankara dışından gelen öğrencilerden yurtta kalmak isteyenlerin 2 kişilik odada yurt ücretini kapsar. Başarı bursunu birinci sınıfın sonundan itibaren yüksek düzeyde başarılı olan öğrenciler, bölüm kontenjanlarına göre, alabilirler. Yetenek bursundan ise Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık ile Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde üstün yetenekli öğrenciler faydalanabilir.
8 Haziran 2006/11:24 #5
ÜniversitelerAnkara Çankaya Üniversitesi

Çankaya Üniversitesi, 4 fakülte ve 9 bölümde, hukuk fakültesi dışında İngilizce eğitim ve öğretim faaliyetini sürdüren, Ankara'nın seçkin özel eğitim kurumlarından birisidir.

Web Adresi:
ÜniversitelerÇankaya Üniversitesi İnternet sitesine gir!
ÜniversitelerÇankaya Üniversitesi TurkStudent Mesaj Panosuna gir!


Kuruluş Tarihi : 1997
Adresi : Öğretmenler cad. No:112/2 Yüzüncü Yıl 06530 Ankara
Bulunduğu Şehir: Ankara
Mail Adresi :Üniversitelerwebadmin@cankaya.edu.tr
Tel : 0(312)284 45 00
Öğrenci Sayısı : 1900
Eğitim Dili : İngilizce
Üniversite Türü : Vakıf Üniversitesi

Tarihçe:
Çankaya Üniversitesi, Sıtkı Alp Eğitim Vakfı tarafından kurulmuştur. Yüksek Öğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin Değiştirilerek Kabulüne Dair Kanuna eklenen 9.7.1997 Tarih ve 4282 Sayılı Kanunla, 4 fakülte, 2 enstitü, 1 meslek yüksekokulu ve 3 araştırma uygulama merkezi ile 1997-1998 öğretim yılında faaliyetine başlamıştır. Eğitim dili, Hukuk Fakültesi dışında, İngilizce'dir. Öğrencilerden yabancı dil bilgisi yeterli olmayanlar 1 yıl süre ile İngilizce Hazırlık Okulu'na devam ederlerç


Çankaya Üniversitesi, 4 fakülte ve 9 bölümde, hukuk fakültesi dışında İngilizce eğitim ve öğretim faaliyetini sürdüren, Ankara'nın seçkin özel eğitim kurumlarından birisidir.

Fakülteler:

Fen - Edebiyat Fakültesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü
Matematik-Bilgisayar Bölümü

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İktisat Bölümü
İşletme Bölümü
Uluslararası Ticaret Bölümü
Siyaset Bölümü ve Uluslararası İlişkiler Bölümü

Mühendislik - Mimarlık Fakültesi
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
Endüstri Mühendisliği Bölümü
İç Mimarlık Bölümü
Elektronik Haberleşme Mühendisliği Bölümü

Hukuk Fakültesi
Hukuk Bölümü

Çankaya Meslek Yüksekokulu
Bilgisayar Destekli Muhasebe
Uluslararası Ticaret yönetimi


Burslar
Çankaya Üniversitesinin BURSLU programlarına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs, sadece öğretim ücretini kapsamaktadır.Karşılıksız olan bu burslar, İngilizce Hazırlık Programında geçirilebilecek süre dahil, öğrenci Çankaya Üniversitesindeki öğrenimine ve derslere devam ettiği sürece verilir. Çankaya Üniversitesi burslu programlarına yerleştirilen öğrencilerden puan türüne göre Türkiye genelinde ilk 250 içinde yer alanlara ayrıca her yıl 9 ay süre ile ayda 500 ABD Doları karşılığı Türk Lirası, ilk 251-2000 arasında yer alanlara da her yıl 9 ay süre ile ayda 200 ABD Doları karşılığı başarı bursu verilir.Başarı bursu karşılıksızdır ve yıl sonundaki genel ortalaması dört üzerinden ikinin altına düşmediği sürece devam eder.


Üniversitenin öğrencilere sunduğu imkanlar:

Barınma ve Beslenme:

Üniversitede, bir restorana ve 800 kişilik bir cafe vardır.Öğrenci ve personel yemek ihtiyacını buradan giderebilmektedir.
Üniversitenin kendisine ait yurtları olmamakla birlikte, öğrencilerin barınma probleminin halledilmesine yardımcı olunmaktadır. Önümüzdeki dönemde, 150 kişilik bir kız yurdu hizmete girecektir.

Teknoloji ve Kütüphane

Üniversitedeki tüm birimler İnternet bağlıdır.Ayrıca, İngilizce hazırlık okulundaki bir İnternet cafe üzerinden, günün her saati, öğrenciler ücretsiz olarak yararlanabilmektedirler.
Üniversitede, 2800 metre karelik bir alanda hizmet veren bir modern kütüphane vardır. Bu kütüphaneden de çok amaçlı olarak istifade etmek mümkündür.

Sağlık:

Üniversitede bir sağlık merkezi bulunmaktadır. Burada acil durumlara müdahale edebilmek için, bir doktor ve bir hemşire görev yapmaktadır.

Sosyal Etkinlikler:

Dört adet kapalı spor salonu, bir futbol sahası ve yeterli sayıda tenis masası öğrencilerin spor yapmalarına olanak sağlamaktadır. Ayrıca, ücret karşılığı, yüzme havuzundan ve tenis kortlarından yararlanmakta mümkündür.
1000 kişilik bir konferans salonu, 200 kişilik bir konferans salonu ile 4 adet 100 er kişilik anfiler değişik ulusal ve uluslararası konferans, sempozyum ve panelin yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.

Ulaşım:

Öğrenciler ulaşım problemi yaşamamaktadırlar.
8 Haziran 2006/11:25 #6
ÜniversitelerAnkara Ufuk Üniversitesi

Ufuk Üniversitesi, Ankara'da, Konya-Eskişehir yolu kavşağı üzerinde bulunan...

Ufuk Üniversitesi, Ankara'da, Konya-Eskişehir yolu kavşağı üzerinde bulunan, Dr. Muhittin Ülker Acil Yardım ve Travmatoloji (Trafik Hastanesi), Hastanesi'nin hemen yanında yeni hizmete açılan binasında hizmet vermektedir.


Tarihçe
Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı'nın önerdiği Ufuk Üniversitesinin kurulması Yükseköğretim Kurulu tarafından uygun bulunarak konu Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne getirilmiş ve Meclis'in uygun bulmasıyla Ufuk Üniversitesi kanunu yürürülüğe girerek 4488 sayılı Resmi Gazete'de 18 Aralık 1999 tarihinde yayımlanmıştır. Kuruluş Kanununa göre Ufuk Üniversitesi 5 fakülte, 4 yüksekokul ve 4 enstitüden oluşmuştur. Vakfın üniversite açmadaki temel amacı Vakıf Senedindeki ana çerçeve içinde özellikle toplumu öncelikle ilgilendiren kaza, felaket, bedensel ve ruhsal sorunlara karşı önleyici, koruyucu ve tedavi edici ilke ve yöntemleri saptamak, bu konularda halkı yönlendirecek sağlık, eğitim ve kamu hizmetlerinin bilincini, metodolojisini, diğer ülkeler, devlet kurumları ve bireyler arası ilişki ve davranışların yönlendirilmesi ve bu konularda yeterli ve yetkili elemanların yetiştirilmesi dir


Dili
İngilizce destekli Türkçe eğitimi

Adres:
Ufuk Üniversitesi
Konya Yolu, Trafik Hastanesi Ek Binası,
06520 Balgat - ANKARA

+90 (312) 284 77 77
+90 (312) 285 02 02
+90 (312) 285 03 03


Fakülteler:

Tıp Fakültesi

Hukuk Fakültesi
Hukuk Bölümü

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İşletme Bölümü
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü

Fen-Edebiyat Fakültesi
İstatistik Bölümü
Hazırlık Bölümü


Yemek
Üniversite Ana Yerleşkesi şehir içinde olduğundan her türlü alışveriş ve fast-food dahil beslenme olanakları için yerleşkeye yakın mekanlar da vardır. Ayrıca bu Kampüs içinde biri Hastane hizmetleri için servis yapan diğeri öğrenciler için hizmete açılan 150 kişilik kafeterya (fast-food dahil) ve kantin öğrencilerin kullanımına açıktır.

Sağlık
Öğrencilerimizin Sağlık - Kültür ve Spor Hizmetleri, Mediko-Sosyal Ünitemiz tarafından verilmektedir. Üniversite'nin bünyesinde Tıp Fakültesi mevcuttur. Öğrenciler, okulun sağlık ve diğer kuruluşlarının her türlü olanaklarından yararlandırılmaktadır. Ayrıca öğrencilerin en az beden sağlığı kadar önemli olan ruh sağlıklarının korunabilmesi için gerek danışman öğretim üyeleri ve gerekse psikolojik danışmanlık merkezlerindeki uzman elemanlar yardımı ile kendilerine her türlü psikolojik danışmanlık hizmeti sunulmaktadır

Yurtlar
Ufuk Üniversitesi Ankara'nın en merkezi yerinde olduğundan öğrencilerin barınma istekleri çevresinde ki Yurt-Kur ve Özel kurumlara ait birçok yurt tarafından sağlanmaktadır.

Spor
Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile yapılan mutabakat gereği Üniversitenin öğrencileri ODTÜ Spor Tesislerini kullanabileceklerdir

Kültürel ve Sosyal Olanaklar
Üniversitenin muhtelif birimlerine hizmet verecek şekilde düzenlenmiş toplam kapalı alan 220 m² olan 5 adet kütüphane mevcuttur. Bunlardan 1 adedi Hukuk Fakültesine, 1 adedi Tıp Fakültesine özel hizmet verecek şekilde düzenlenmiştir. Diğerleri ise mevcut birimlere karma olarak hizmet sunmaktadır.

Ulaşım
Şehirlerarası otobüs terminali (AŞTİ) ve Metro son durak ile Milli Kütüphaneye 1km. Mesafede-Eskişehir ve Konya Devlet Karayolu üzerinde her türlü minibüs-otobüs vb. tek vasıta ile ulaşılır.

Burslar
Ufuk Üniversitesi burs yönergesi gereği öğrencilerinin %15'ine karşılıksız burs vermekte ve bu burs öğrenci başarılı olduğu sürece yönetmelik ve yönerge kurallarına göre devam etmektedir. Burslar Hazırlık Programında geçirilecek olan süreyi de kapsamaktadır. Burslu öğrencilerin finansmanının bir bölümü Doç Dr. Ufuk Ege kaynaklarından karşılanmaktadır. Ayrıca Üniversite, yıl içinde öğrencilerin çeşitli konulardaki başarı durumlarına göre, Mütevelli Heyetinin belirlediği sayı ve oranda başarı ve teşvik bursları sağlayacaktır. Buna ek olarak burs konusunda yabancı üniversiteler, yerli ve yabancı kurumlarla işbirliği yapılacaktır.

Benzer Konular

Eğitim kategorisindeki Üniversiteler konusuna benzer yazılar. Üniversiteler yazısını beğendiyseniz belki bu konular da ilginizi çekebilir.


Zaman: GMT +2 Saat:21:07

©2005 - 2013 X-Paylasim.com - Genel eğlence ve bilgi paylaşım platformu. SimpleX vBulletin Theme
Web Dizini Powered by vBulletin® Version Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Ltd. SEO by vBSEO 3.3.1 1 2