Mesleki Açıkögretim Lisesi İle iligili tüm bilgiler konumuzda..

X-Paylaşım Facebook Hayran Sayfası
-
5 Mart 2010/11:35 #1

Mesleki Açıkögretim Lisesi İle iligili tüm bilgiler konumuzda..

Mesleki Açık Öğretim Lisesine kimler kayıt yaptırabilir?
Mesleki Açık Öğretim Lisesine nerelerde kayıt yaptırabilirim?
Mesleki Açık Öğretim Lisesine;
 • Sağlık durumu öğrenim görmek istediği meslek eğitimine uygun olanlardan;
 • İlköğretim okulu/ortaokul mezunu olanlar,
 • Orta öğretim düzeyindeki okullardan (lise) ayrılanlar (tasdikname alanlar),
 • Orta öğretim düzeyindeki okullardan (lise) mezun olanlar,
 • Denklik belgelerinde belirtilen öğretim düzeylerinin yukarıdaki şartlardan birisini taşıması durumunda, yurt dışında öğrenim görmüş olanlar, mesleki Açık Öğretim bünyesinde bulunan bölümlerden birine kayıt yaptırabilirler.


Mesleki Açık Öğretim Lisesine Halk Eğitim Merkezlerinde kayıt yaptırabilirsiniz.
Kayıt için neler gereklidir?
Mesleki Açık Öğretim Lisesini kaç dönem de bitirebilirim?
 • Nüfus cüzdanının fotokopisi
 • Bir adet vesikalık renkli fotoğraf,
 • İlköğretim okulu mezunu olarak müracaat edenler, İlköğretim okulu veya ortaokul diplomasının aslı(diploması kayıp olanlar Diploma Kayıp Örneğinin aslı ile), çıkma belgesi ya da denklik belgesinin aslı,
 • Herhangi bir liseden tasdikname alarak müracaat edenler, tasdikname veya tasdikname kayıp belgesinin aslı, (ekinde mutlaka not dökümü olacak, tasdikname belgesinde öğrencinin daha önce mezun olduğu İ.Ö.O. veya Ortaokul�un adı yazılı olacak)
 • Lise diploması ile müracaat edenler, lise diplomasının onaylı fotokopisi (diplomayı veren okul, halk eğitimi merkezi veya noter tarafından onaylı)
 • Askerlik çağına girmiş öğrenciler için tecil belgesi,Askerliğini yapmış olanlar terhis belgesi, Askerliğe elverişsiz olanlar için rapor.
 • Kayıt ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı,
 • Varsa Ustalık yada Kalfalık belgesi,

Belgeler eksiksiz bir şekilde tamamlanıp ilgili Halk Eğitim Merkezine teslim edilir. Belgeleri alan Halk Eğitim Merkezi öğrenciyi sisteme kaydeder, kaydı alınan öğrencinin belgeleri Mesleki Açık Öğretim Lisesi müdürlüğüne (Ankara) gönderilir, Mesleki Açık Öğretim Lisesi müdürlüğüne gelen belgeler ilgili komisyonlar tarafından incelenerek veri girişi yapılır, Mesleki Açık Öğretim Lisesinde veri girişinin yapılıp öğrenci ��AKTİF�� hale getirilinceye kadar öğrenci ��ÖN KAYIT ÖĞRENCİSİ�� olarak görülür, ön kayıt öğrencisi gözüktüğü sürece öğrenci, öğrencilik haklarından faydalanamaz.

Mesleki Açık Öğretim Lisesine; ortaokul ve lise tasdiknamesi ile 3 yıllık sisteme kayıtlı öğrenciler toplam 6 (altı) dönemde, dört yıllık sisteme kayıtlı öğrenciler toplam 8 (sekiz) dönemde gerekli krediyi tamamlamak kaydıyla mezun olabilirler.
Lise diploması ile kayıt yaptıran öğrencilere meslek dersleri okul tarafından yoğunlaştırılmış bir şekilde verilirse 3 yıllık sisteme tabi imam hatip lisesi öğrencileri 2 dönemde, 3 yıllık sisteme tabi endüstri meslek lisesi- kız meslek lisesi- ticaret meslek lisesi öğrencileri 3 dönemde mezun olabilirler. Lise diploması ile 4 yıllık sisteme kayıtlı öğrencilerimiz ise 4 dönemde mezun olabilmektedirler.
Mesleki Açık Öğretim Lisesinden kaç kredi ile mezun olurum? ��ÖN KAYIT ÖĞRENCİSİ��- ��AKTİF��-��DONUK��-��SİLİK�� terimleri neyi ifade ediyor? MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ MEZUNİYET İÇİN GEREKLİ KREDİ TOPLAMI
3 YILLIK SİSTEME GÖRE
Ortak Seçmeli Alan (yüz yüze eğitim)
Kız Meslek Lisesi 3 Yıllık
203
Ticaret Meslek Lisesi 3 Yıllık
204
İmam-Hatip Lisesi 3 Yıllık
208
Endüstri Meslek Lisesi 3 Yıllık
210
4 YILLIK SİSTEME GÖRE
Uzaktan Eğitim
(Ortak Seçmeli)
Yüz Yüze Eğitim (Alan)
Toplam
Kız Mes. Lisesi 4 Yıllık
100
140
240
Ticaret Mes. Lisesi 4 Yıllık
100
140
240
İmam-Hatip Lisesi 4 Yıllık
110
130
240
Endüstri Mes. Lisesi 4 Yıllık
100
140
240
Lise diploması ile kayıt yaptıran öğrenciler seçmiş olduğu bölümün meslek derslerini yüz yüze eğitimle başarılı bir şekilde bitirmeleri halinde mezuniyetleri yapılır. Lise diploması ile kayıt yaptıran öğrenciler ��ALAN��dersleri hariç kültür dersi seçmezler.

Meslek Lisesi ara sınıflarından gelerek Meslekî Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptıran öğrencilerin, Meslekî Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmeleri için diğer şartları (kredi, dönem) taşısalar dahi Meslekî Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmaları gerekmektedir. Zorunlu dersleri olmasa dahi en az bir seçmeli dersden sınava girmeleri gerekmektedir.


 • ÖN KAYIT ÖĞRENCİSİ : Mesleki Açık Öğretim Lisesinde henüz veri girişi yapılmamış öğrenciler için kullanılır.
 • AKTİF ÖĞRENCİ : Süresinde kaydını yenileyen öğrencilerimiz ile yeni kayıtlarda kaydı kabul edilen öğrenciler için kullanılır.
 • DONUK ÖĞRENCİ: Kaydını bir kez yenilemeyen öğrencilerimiz için kullanılır. Öğrencilik durumu��DONUK�� olan öğrenci kayıt yenileme döneminde Halk Eğitim Merkezine başvurarak kaydını aktif hale getirebilir.
 • SİLİK ÖĞRENCİ: Üst üste en az iki defa kaydını yenilemeyen ya da Açık Öğretim Lisesi�nden tasdikname ile ayrılan, öğrenciler için kullanılır. Öğrencilik durumu ��SİLİK�� olan öğrenci yeni kayıt döneminde Halk Eğitim Merkezine başvurup kaydını aktif hale getirebilir.
 • Kaydı ister donuk ister silik olsun herhangi bir kredi veya dönem kaybına uğramaz aktif hale gelen her öğrenci kaldığı y


Zaman: GMT +2 Saat:09:48

©2005 - 2013 X-Paylasim.com - Genel eğlence ve bilgi paylaşım platformu. SimpleX vBulletin Theme
Web Dizini Powered by vBulletin® Version Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Ltd. SEO by vBSEO 3.3.1 1 2
istanbul tadilat işleri network güvenlik