Safiye Ali Kimdir - Safiye Ali Hakkında - Safiye Ali Biyografi

X-Paylaşım Facebook Hayran Sayfası
-
23 Haziran 2009/14:29 #1

Safiye Ali Kimdir - Safiye Ali Hakkında - Safiye Ali Biyografi

Safiye Ali Kimdir - Safiye Ali Hakkında - Safiye Ali Biyografi

Safiye Ali


İlk Kadın Doktor. Osmanlı İmparatorluğu döneminde çeşitli hizmetleriyle tanınmış bir ailenin kızı olan Safiye Ali, 1891 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Özel eğitiminin yanısıra Amerikan Kız Koleji'nden mezun oldu.

Balkan savaşı günlerinde cepheden getirilen pekçok yaralıyı görüp doktor olmaya karar verir. Ancak; onun bu isteğini gerçekleştirmek zor olacaktı. Çünkü o yıllarda bir kadının tıp öğrenimi görmesi olanaksızdı. Oldukça yetenekli ve başarılı bir kişi olarak dikkatleri çeken Safiye Ali, dönemin Maarif Vekili Şükrü Bey'in desteği ile Almanya'ya tıp eğitimine gönderilir.
Bu ülkede kadın ve çocuk hastalıkları üzerine ihtisas yapan Safiye Ali, Kurtuluş Savaşı'nın sona erdiği günlerde yurda döner ve hemen işe başlar. Kısa sürede Cağaloğlu'nda açtığı klinikte tedaviye başlayan Safıye Ali, o dönemin ünlü doktorlarından Besim Ömer Paşa, Akil Muhtar ve Operatör Emin Bey'den büyük destek görerek süt ve bakımevlerinde çalışır.


Ayrıca Türkiye'yi yurtdışındaki tıp kongrelerinde temsil eden Safiye Ali, bir zaman sonra sağlık nedeniyle eşiyle birlikte Almanya'ya gider ve mesleğini burada sürdürür.
Yakalandığı kanserden kurtulamayan Safıye Ali, 1952 yılında yaşamını yitirir.

Benzer Konular

Ünlü Türk Kadınlarının Biyografileri kategorisindeki Safiye Ali Kimdir - Safiye Ali Hakkında - Safiye Ali Biyografi konusuna benzer yazılar. Safiye Ali Kimdir - Safiye Ali Hakkında - Safiye Ali Biyografi yazısını beğendiyseniz belki bu konular da ilginizi çekebilir.


Zaman: GMT +2 Saat:18:07

©2005 - 2013 X-Paylasim.com - Genel eğlence ve bilgi paylaşım platformu. SimpleX vBulletin Theme
Web Dizini Powered by vBulletin® Version Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Ltd. SEO by vBSEO 3.3.1 1 2
istanbul tadilat işleri network güvenlik