Nohutlu Dürüm Tarifi - Meşhur Gaziantep Yemeği

X-Paylaşım Facebook Hayran Sayfası
-
23 Mart 2011/20:25 #1

Nohutlu Dürüm Tarifi - Meşhur Gaziantep Yemeği

Gaziantep Nohut Dürümü


Bir sefer yiyenlerin tadını unutamadığı nohut dürüm, Gaziantep’e özgü bir yemektir. Zamanla diğer illerimizde de yapılmaya başladı ve gerek görüntüsüyle gerekse tadıyla gayet iştah açıcı bir yemek olma özelliği taşıyor.

Nohutlu Dürüm Tarifi - Meşhur Gaziantep Yemeği

Nohutlu Dürüm Tarifi

Malzemeler

Nohutlu dürüm için gerekli malzemeleri şöyle sıralayabiliriz;
  • Koçbaşı nohut
  • Taze soğan
  • Maydanoz
  • Limon
  • Kübban ekmek veya tırnaklı pide
  • Yeterince tuz
  • Kırmızı pul biber
Nohutlu Dürüm Yapılışı
Akşamdan ıslatılan nohutları, yeterince tuz ile birlikte haşlayalım. Haşladığımız nohutları, bir süzgeç yardımı ile suyundan ayıralım. Ayırdığımız suyu tekrar tencereye koyup kaynatalım. Su yavaş yavaş kaynarken, süzgeci de tencerenin üzerine oturtup, ağzını temiz bir bezle kapayarak nohutların su buharı ile ilik gibi pişmesini sağlayalım.

Nohutlu Dürüm Nasıl Servis Edilir?
Eğer dürüm yapıp yiyeceksek, sıcak pidenin (kübban ekmeği) içine bolca sıcak nohuttan koyup, üzerine yeterince tuz, kırmızı pul biber, limon ekşisi ve taze soğan piyazı (maydanoz ile taze soğanın ince kıyılmış hali) serperek, afiyetle yiyebiliriz.
Eğer dürüm yapmak istemiyorsak, aynı malzemeleri, kabuğunu soyup kuşbaşı kestiğimiz domates ve bir miktar sıvı yağ ile karıştırıp, piyaz şeklinde de yiyebiliriz.

Lezzetli bir not: Nohutların ve pidelerin, her iki şekilde de sıcak olması lezzetini arttırır. Nohut dürümünün içerisine kimyon korsanız gaz yapmasını engellemiş olursunuz. Afiyet olsun!

Benzer Konular

Yöresel Yemekler kategorisindeki Nohutlu Dürüm Tarifi - Meşhur Gaziantep Yemeği konusuna benzer yazılar. Nohutlu Dürüm Tarifi - Meşhur Gaziantep Yemeği yazısını beğendiyseniz belki bu konular da ilginizi çekebilir.


Zaman: GMT +2 Saat:01:26

©2005 - 2013 X-Paylasim.com - Genel eğlence ve bilgi paylaşım platformu. SimpleX vBulletin Theme
Web Dizini Powered by vBulletin® Version Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Ltd. SEO by vBSEO 3.3.1 1 2